Aktualności

Bezpieczna zima w górach i na nartach

Dodano: 2012-11-08
Jacek Cichocki, minister spraw wewnętrznych, podczas konferencji prasowej w Zakopanem (7 listopada br.) z udziałem przedstawicieli Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego poinformowali o przygotowaniach ratowników do zapewnienia bezpieczeństwa turystom w tym sezonie zimowym. MSW przypomina o zasadach bezpiecznego wypoczynku w górach i apeluje o odpowiednie zachowanie na stokach narciarskich.

W trakcie konferencji w Zakopanem przedstawiciele Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego omówili kwestię przygotowania do zapewnienia bezpieczeństwa osobom, które będą wypoczywać w górach i na stokach narciarskich, w trakcie sezonu zimowego. Ratownicy poinformowali m.in. jak bezpiecznie przygotować się zimą do górskiej wycieczki, jak należy postępować gdy zabłądzimy w górach i gdzie szukać pomocy. Ratownicy przedstawili także zasady zapobiegające wypadkom w górach.

Jak co roku, ratownicy GOPR i TOPR, zwracają się z apelem do narciarzy i snowboardzistów o jazdę w kaskach oraz informują, czym grozi nieodpowiednie zachowanie na stoku. Przypominają także, że uprawianie sportów zimowych po spożyciu alkoholu jest zabronione.

Ratownicy z Górskiego i Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, w ramach działań profilaktycznych, organizują spotkania z dziećmi i młodzieżą, w trakcie których przekazują praktyczne porady, jak bezpiecznie wypoczywać w górach, jak udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadku na stoku, a także uczą prawidłowej jazdy na nartach.

Ponadto stowarzyszenia odpowiedzialne za ratownictwo górskie zamieszczają na swoich stronach internetowych komunikaty prasowe o warunkach pogodowych oraz aktualnym stopniu zagrożenia lawinowego. Warto o tym pamiętać, przed planowanym wyjściem w góry.

W ramach wykonywanych zadań, z zakresu ratownictwa górskiego, organizacje  otrzymują z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych dotacje. Ze środków finansowych przekazywanych przez szefa MSW, GOPR i TOPR finansują m.in. prowadzenie działań ratowniczych, organizowanie i prowadzenie szkoleń ratowników górskich oraz psów ratowniczych. Ponadto ze środków tych TOPR finansuje utrzymanie śmigłowca ratowniczego wraz z załogą. W ostatnich latach były to następujące środki: Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało z MSW: w 2010 r. – 6 mln 258 tys. zł, w 2011 r. – 6 mln 250 tys. zł, a w 2012 r. – 6 mln 350 tys. zł. Natomiast Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe otrzymało: w 2010 r. – 3 mln 601 tys. zł, w 2011 r. – 3 mln 600 tys. zł, w 2012 r. 4 mln 320 tys. zł.

« Wróć zobacz więcej aktualności »