Aktualności

Karpacka Troja zaprasza nie tylko dzieci

Dodano: 2014-05-29
Z okazji Dnia Dziecka skansen archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy k. Jasła (Podkarpackie) zaprasza na imprezę, która przypomni dzieje wczesnośredniowiecznych Bałtów. W programie m.in.:

- zwiedzanie skansenu oraz obozu Bałtów i Słowian

- blok pokazów życia we wczesnym średniowieczu

- pokazy rzemiosł

- blok warsztatów twórczych

- strzelnica łucznicza

- zabawy dla publiczności

- inscenizacja średniowiecznej bitwy

- inscenizacja obrzędów

- spotkania z odtwórcami

- koncerty muzyki dawnej

S sobotę zostanie także otwarta nowa, 40-metrowa platforma widokowa. Przez lunety można z niej obserwować Beskidy, Pogórze Karpackie i Doły Jasielsko-Sanockie, a przy dobrej pogodzie - nawet odległe o ponad 100 km pasmo Tatr. Poziomy obserwacyjne dostępne dla turystów znajdują się na wysokościach 20 i 33 m.

W weekend w Karpackiej Troi grupy rekonstrukcji historycznej pokażą także życie, obrzędy i zwyczaje Bałtów, ludu zamieszkującego we wczesnym średniowieczu południowo-wschodnie wybrzeże Morza Bałtyckiego. Rozkwit ich cywilizacji nastąpił w okresie późnorzymskim. Po upadku Cesarstwa Rzymskiego i przejęciu kontroli nad handlem morskim przez Wikingów następuje upadek znaczenia plemion Bałtów. Do Bałtów zaliczani są m.in. Litwini i Łotysze oraz wymarłe plemiona Prusów, Jaćwingów i Kurów.

Cykl "Od Troi po Bałtyk" ma przybliżać życie ludów od epoki brązu po wczesne średniowiecze między Morzem Śródziemnym a Morzem Bałtyckim. W ciągu trzech lat można było poznać obyczaje m.in. Rzymian, Wikingów i Madziarów.

Skansen archeologiczny Karpacka Troja powstał w miejscu, gdzie w latach 90. ubiegłego wieku archeolodzy znaleźli ponad 160 tys. zabytkowych przedmiotów i obiektów. Zajmuje on powierzchnię 8 hektarów, można tam zobaczyć ponad 150 metrów zrekonstruowanych wałów obronnych, 18 chat oraz dwie bramy prowadzące do grodu.

Na początku epoki brązu w Trzcinicy zbudowano pierwszą osadę warowną. Otoczona była wałem z palisadą. W latach 2000-1650 przed Chrystusem mieszkała w niej ludność grupy pleszowskiej kultury mierzanowickiej, pozostającej pod silnymi wpływami zakarpackimi.

Natomiast między 1650 a 1350 rokiem przed Chrystusem żyła tam ludność zakarpacka kultury Otomani-Fuzesabony o wysokim poziomie cywilizacyjnym. Z kolei między VIII a XI wiekiem w Trzcinicy znajdował się centralny gród jednego z plemion, zamieszkujących w tamtym czasie Małopolskę. Prawdopodobnie został zniszczony w pożarze u schyłku panowania Mieszka II.

Budowę platformy dofinansowano z unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007-2013.

« Wróć zobacz więcej aktualności »