Aktualności

Neon zakopiańskiego PKP zaświeci na nowo

Dodano: 2014-09-16
Działacze projektu REwitalizacja "Zakopane" rozpoczęli zbiórkę pieniędzy na odnowienie charakterystycznego neonu znad wejścia na perony zakopiańskiego dworca. Świetlny napis po raz pierwszy zajaśniał w 1962 roku z okazji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym i działał jeszcze w roku 2003, od tej pory popada w zniszczenie.

Inicjatorką odnowienia neonu jest krakowska historyk sztuki Marta Gaj z projektu REwitalizacja "Zakopane". Pomysł wspierają także Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Na odnowienie neonu potrzeba 10 tys. zł, z czego połowę obiecał zakopiański magistrat. Inicjatorzy poszukują także archiwalnej dokumentacji obiektu i proszą wszystkich ludzi gór, którzy mają stare fotografie neonu, o kontakt mailowy pod adresem: neonzakopane@gmail.com.

Prace przy neonie mogą stać się zaczynem do od dawna planowanego remontu zakopiańskiego dworca. Budynek stacji jest własnością gminy, która nie może się w tej sprawie porozumieć z PKP, a one zawiadują dworcową infrastrukturą. Porozumienia nie ułatwia spór sądowy, który magistrat prowadzi z PKP o prawo użytkowania gruntu pod dworcem.

Fot. REwitalizacja "Zakopane"

« Wróć zobacz więcej aktualności »