Aktualności

Nielegalny dym przejęty

Dodano: 2013-04-13
9 i 11 kwietnia w trakcie kontroli drogowej funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwa pojazdy w których przewożono blisko 14 tys. paczek papierosów o łącznej wartości ponad 150 tys. zł. W jednym z tych pojazdów papierosy były ukryte w przemyślnie skonstruowanej skrytce otwieranej impulsem elektrycznym.

9 kwietnia w Kańczudze (powiat przeworski), funkcjonariusze SG zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Citroen Jumper. 31-letni kierowca, nie zgodził się na otwarcie tylnych drzwi pojazdu twierdząc, że są zepsute. W trakcie zewnętrznych oględzin busa, podejrzenie funkcjonariuszy wzbudziły wymiary części bagażowej w stosunku do  faktycznych wymiarów Citroena.

W związku z podejrzeniem, że w samochodzie mogą być skrytki konstrukcyjne, pojazd został przetransportowany do Placówki Straży Granicznej w Korczowej i tam prześwietlony. Wkrótce, okazało sie, że podejrzany bus posiada podwójną ścianę tylnych drzwi otwieranych impulsem elektrycznym i tam ukryte są papierosy pochodzące z przemytu. Ujawniono 52 tys. sztuk papierosów różnych marek bez polskich znaków skarbowych akcyzy o wartości ponad 28 tys. zł. Kierowca, mieszkaniec Przemyśla przyznał się, że skrytkę w samochodzie skonstruował własnoręcznie z myślą o przemycie papierosów.

Aktualnie, trwają czynności związane z procedurą karno-skarbową. Pojazd i kontrabandę zatrzymano do dalszych czynności procesowych. Zgodnie z kodeksem, mężczyźnie, za tego rodzaju przestępstwo skarbowe grozi kara nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Również, 11 kwietnia funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki prowadząc kontrolę pojazdów w Dynowie (powiat rzeszowski), ujawnili kontrabandę w Volkswagenie Passacie. 34-letni kierowca, bezrobotny mieszkaniec Przemyśla, przewoził ponad 11 tys. paczek papierosów różnych marek bez polskich znaków skarbowych akcyzy. Wartość rynkowa kontrabandy to ponad 123 tys. zł.

Papierosy ulegną przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa, a kierowcę czeka postępowanie karno-skarbowe.

« Wróć zobacz więcej aktualności »