Aktualności

Rusza Tydzień Kultury Beskidzkiej

Dodano: 2013-07-15
91 zespołów, w tym 16 z zagranicy, wystąpi podczas 50. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 27 lipca. Imprezy odbędą się w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim – informuje bielski Regionalny Ośrodek Kultury. Impreza jest jedną z największych imprez folklorystycznych w Europie, w tym roku weźmie w nim udział około 4 tys. wykonawców. Pojawią się artyści m.in. z Bułgarii, Czarnogóry, Czech, Serbii, Słowacji i Węgier, ale także z państw bardziej egzotycznych: Brazylii, Konga, Paragwaju i Senegalu.

W ramach Tygodnia w amfiteatrze w Żywcu odbędzie się 44. Festiwal Folkloru Górali Polskich, w którym wezmą udział grupy z Beskidów, Podhala i Zaolzia.

W Wiśle natomiast spotkają się uczestnicy 24. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych, ktorych celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata. Polskę będą reprezentować zespoły: Wielkopolanie z Poznania, Brenna z beskidzkiej Brennej i Siemianowice z Siemianowic Śląskich.

Prezentacjom będą tradycyjnie towarzyszyły Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach oraz Festyn Istebniański w Istebnej. Odbędzie się także 66. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu - największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez Polaków mieszkających w Czechach.

Jubileuszowy 50. Tydzień Kultury Beskidzkiej potrwa do 4 sierpnia.

« Wróć zobacz więcej aktualności »