Aktualności

Więcej koni huculskich za unijne fundusze

Dodano: 2014-09-16
Ruszył polsko-ukraiński projekt mający na celu zachowanie rasy konia huculskiego oraz zwiększenie jego liczebności na Huculszczyźnie. Przedsięwzięcie będzie kosztować ponad 1,7 mln euro i w 90 proc. zostanie sfinansowane ze środków UE. W akcji biorą udział Instytut Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka oraz Naukowo-Produkcyjna Asocjacja Plemkonecentrz z ukraińskiego Gołubyne na Zakarpaciu - wspólnie stworzą Polsko-Ukraińskie Centrum Hodowli i Promocji Konia Huculskiego.

Projekt potrwa do maja przyszłego roku, partnerzy po obu stronach granicy będą monitorować kierunki rozwoju hodowli i użytkowania hucuła, a także prowadzić program jego restytucji na Ukrainie. Utworzone zostały już ścieżki treningowe dla koni, trwają także szkolenia dla hodowców m.in. na temat zasad hodowli, użytkowania wierzchowego i zaprzęgowego, a także wykorzystania hucułów w hipoterapii.

W Polsce, głównie na Podkarpaciu i w Małopolsce, żyje obecnie ok. 5 tys. koni huculskich, choć 20 lat temu było ich tylko ok. 400 - wzrost ich liczebności to efekt programu hodowli i ochrony rasy. Na Ukrainie jest obecnie jedynie 120 klaczy oraz 25 ogierów tego gatunku, z których większość wywodzi się z polskiej hodowli.

« Wróć zobacz więcej aktualności »