Turystyka

Dolina Chochołowska - największa w polskich Tatrach

Dodano: 2016-01-09
Dolina Chochołowska, leżąca na zachodnim skraju polskiej części Tatr Zachodnich liczy około 11 km długości i około 35,6 km2 powierzchni - jest najdłuższa i największa dolina w polskich Tatrach.

Jej wylot przy Siwej Polanie znajduje się na wysokości około 920 m npm, najwyższym punktem jest wierzchołek Starorobociańskiego Wierchu (2176 m npm). Od leżącej na zachodzie - już po słowackiej stronie - Doliny Zuberskiej Dolinę Chochołowską oddziela grzbiet z wybitniejszymi wyniesieniami: Furkaską (1491 m npm), Bobrowcem (1663 m npm), Grzesiem (1653 m npm), Rakoniem (1879 m npm). Na południu, na odcinku od Wołowca (2064 m npm) do Jarząbczego Wierchu (2137 m npm) Dolina Chochołowska sąsiaduje z Doliną Jamnicką, a na odcinku od Jarząbczego Wierchu do Raczkowej Przełęczy (1959 m npm) - z Doliną Raczkową. Po stronie wschodniej, za grzbietem Ornaku (1853, 1867 m npm) i masywem Kominiarskiego Wierchu (1829 m npm) znajduje się Dolina Kościeliska. Dogodnymi do niej przejściami są Iwaniacka Przełęcz (1459 m npm) i Przysłop Kominiarski (ok. 1130 m npm).

Dolny odcinek Doliny Chochołowskiej posiada kilka bocznych, krótkich odgałęzień. Po stronie zachodniej są to Wielkie i Małe Koryciska, Doliny Długa i Kryta oraz Głębowiec, po wschodniej - Wielka i Mała Sucha Dolina, Huciańska Dolinka i Dolina Dudowa. Wyżej dolina się rozdwaja: część wschodnią tworzy duża Dolina Starorobo-ciańska, zachodnią - kotły Doliny Chochołowskiej Wyżniej i Doliny Jarząbczej. Doliną Chochołowską płynie Chochołowski Potok posiadający ważniejsze dopływy: Jarząbczy i Starorobociański Potok. Opuściwszy teren Tatr potok ten przyjmuje nazwę Siwa Woda. Część wód Chochołowskiego Potoku w środkowym jego biegu przepływa pod ziemią krasowymi szczelinami i kanałami. W okresach suszy łożysko jest niekiedy zupełnie suche. Woda pojawia się dopiero poniżej Wywierzyska Chochołowskiego - dużego krasowego źródła o znacznej wydajności.

Dolina Chochołowska jest łatwo dostępna. Daleko w jej głąb poprowadzona jest asfaltowa droga, po której kilka razy dziennie kursują autobusy PKS. Droga ta jest dostępna też dla samochodów osobowych, choć TPN nosi się z zamiarem zamknięcia jej dla ruchu. Zimą nie jest ona utrzymywana. Oparciem dla turystów jest duże schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej.

Zbigniew Ładygin

« Wróć zobacz więcej »