Turystyka

Sudety - kraina równin, skalnych labiryntów i kopalni pełnych skarbów...

Dodano: 2015-02-04
Sudety to mozaika większych i mniejszych pasm górskich o zindywidualizowanym charakterze. Z jednej strony wznoszą się tu masywne Karkonosze i fantazyjne, pełne skalnych dziwolągów Góry Stołowe, z drugiej przestrzenne, łagodne, zielone pasma Gór Orfickich czy Bialskich. Walory tego regionu nie kończą się jednak na atrakcjach geograficznych i krajobrazowych. Można podziwiać tu stare uzdrowiska emanujące spokojem, parki zdrojowe, urokliwe, stare miasteczka ze starą zabudową oraz liczne zabytki przywołujące bogatą i złożoną historię łych terenów.

Karkonosze są najwyższym pasmem Sudetów. Trudno nie ulec urokowi ich potęgi, którą dobitnie wyraża niemiecka nazwa gór Riesengebirge, czyli Góry Olbrzymów. To wspaniałe pasmo górskie ciągnie się w granicach Polski 35-kilometrowym wałem od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie aż po rejon Bramy Lubawskiej na wschodzie, opadając ku północy stromymi scianami i urwiskami polodowcowych kotłów. Najwyższa część Karkonoszy wyrasta ponad górną granicę lasu, tworząc malownicze grzbiety z wyraźną kulminacją Śnieżki (1602 m n.p.m). Jej zamglony szczyt wznosi się dumie i samotnie pośród pagórków rozrzuconych na rozległych pustych równinach, porośniętych rzadkimi kępami lasów i pojedynczymi, przepięknie kwitnącymi, samotnymi drzewami.

U podnóża gór rozlokowały się wielkie, powszechnie znane wczasowiska: Szklarska Poręba, Karpacz oraz szereg mniejszych. Obecną rzeźbę Karkonosze zawdzięczają alpejskim ruchom górotwórczym, które wyniosły je 1000 m ponad Kotlinę Jeleniogórską. W epoce lodowcowej z wyższych partii gór spływały niewielkie lodowce, pozostawiając po sobie malownicze kotły z unikatową roślinnością.

 Skały budujące Karkonosze liczą miejscami 350 min lat. Większa część masywu zbudowana jest z hercyńskich granitów. Burzliwe dzieje geologiczne pozostawiły tu po sobie wielkie bogactwo minerałów i kruszców. Te przepiękne dzieła natury mogłam podziwiać w Szklarskiej Porębie w niezwykłym muzeum minerałów, w którym m.in. znajduje się 60-kilogramowa szczotka kryształu górskiego i przywieziony z Ameryki meteoryt.

Małgorzata Pióro
http://adonai.pl/turystyka/?id=10

« Wróć zobacz więcej »